Головна » Статті » МЕДИЦИНА

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку
4 лютого у всьому світі відзначався день боротьби проти раку. Злоякісні новоутворення – одна з найбільш небезпечних проблем сучасності. Захворюваність і смертність від раку постійно збільшуються у зв'язку з погіршенням екології та “старінням” населення. Про цю хворобу розповідає міській  лікар-онколог-хірург Васо Мерабович Ломтадзе.

Ось трохи сумної статистики

* Протягом життя кожен третій-четвертий чоловік і кожна п'ята жінка можуть захворіти на рак.

* Рак – причина більш, ніж 15 % усіх смертей. Кожна четверта людина, яка проживає в ЄС, помирає саме від раку. Такі дані були опубліковані Єврокомісією.

* Щороку від раку помирають 837 000 європейців, у той час як в світі реєструється близько 4 мільйонів нових випадків онкологічних захворювань щороку.

* В Україні щороку виявляються більше 130 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень. Майже 90 тисяч жителів України вмирають від раку, причому 35 відсотків померлих – особи працездатного віку.

По м. Селидове рівень  онкологічної  захворюваності у 2018 році склав 217,3 на 100 тисяч населення (2017 - 205,7,  2016 - 232,7 2015 - 166,7, 2014 - 209,1). На цей  час на  диспансерному  обліку  у  лікаря-онколога Селидівської ЦМЛ  перебуває 1130  осіб, в т.ч. 5 дітей.  Серед диспансерних  онкологічних хворих  майже 60 % перебувають  на  обліку 5 та  більше  років.

Протягом 2018 року  виявлено  та  взято  на  облік 103 онкологічних  хворих.

Під  час  профілактичних  оглядів було  виявлено 26 % нових випадків захворювання.

Для виявлення хвороби на ранній (безсимптомній) стадії необхідне систематичне проходження профілактичних оглядів. Вони містять у собі не тільки огляд кваліфікованого лікаря, але й відповідні рентгенологічні, ендоскопічні, цитологічні та інші дослідження. Обсяг і кратність цих обстежень можна уточнити у  сімейного лікаря, який Вас обслуговує, але як правило 1 раз на рік.

З метою раннього виявлення патології шийки матки та інших жіночих передракових станів на базі жіночої консультації Селидівської ЦМЛ проводиться обстеження жінок кольпоскопічно, завдяки якому виявлено 24,3% випадків патології, серед  яких були   своєчасно встановлені,  попереджені  та  проліковані  онкологічні захворювання.

З червня 2013 року в Селидівській ЦМЛ проводиться мамографічне обстеження жінок. У 2018 році проведено 1467 і обстежень, у 72% виявлено випадків патологію.

Багато  онкологічних  захворювань  можна  попередити, вчасно  виявити і вилікувати.

На рак хворіють усі верстви населення, чоловіки, жінки, літні люди і діти.

Найпоширенішими серед онкологічних захворювань є рак легенів, шкіри, молочної залози, шлунково-кишкового тракту, передміхурової залози, яєчників, шийки і тіла матки, щитовидної залози. Між країнами і регіонами, народами і людьми з різними звичками та звичаями існують істотні розходження у величині показників захворюваності різних органів.

У структурі онкологічних  захворювань  жителів нашого міста  провідні місця займають  ураження  статевих  органів - 33,0%  (в т.ч. молочної залози – 17,5%, тіла матки – 9,1%); органів травлення – 17,1%, в т.ч. (прямої кишки - 9,7%); шкіри -  9,1%; ендокринної  системи - 8,8%, органів дихання - 8,7%; нирок - 5,2%, крові-4,4%, передміхурової  залози – 4,1%.

Проведення профілактичних заходів і вдосконалення методів діагностики й лікування онкологічних захворювань не тільки дозволили поліпшити результати лікування, але й знизити рівень захворюваності населення при деяких видах раку.

Профілактика онкологічних захворювань спрямована на усунення або зниження впливу канцерогенних факторів (хімічних, фізичних і біологічних).

Вважається, що причинами захворювання можуть бути спадкові фактори; попередні хронічні захворювання, включаючи деякі вірусні інфекції; вплив факторів навколишнього середовища (хімічне, радіаційне та ін.); шкідливі звички (нераціональне харчування, паління, зловживання алкоголем тощо); стреси й нервові перевантаження.

Наприклад, шляхом відмови від шкідливих звичок можна знизити ризик захворювання на рак більше, ніж на 70 - 80 %. Паління є найбільш вагомим внеском у розвиток захворювань не тільки органів дихання, але й порожнини рота, стравоходу, шлунку, підшлункової залози, сечового міхура. Доведено, що людина, яка не палить, але постійно перебуває в прокуреному приміщенні, тією або іншою мірою піддається загрозі захворювання на рак легенів, як і курець. Також підвищує ризик захворювання малорухомий спосіб життя.

Продукти харчування, їхня якість і збалансованість, відсутність у них канцерогенних речовин – головні складові  попередження раку не тільки органів травлення, але й раку молочної залози та матки.      Для зниження ризику захворювань необхідно більше вживати фруктів і овочів, багатих на вітаміни, мінеральні речовини, клітковину і безліч унікальних біохімічних речовин.

Онкологічні захворювання можна попередити й ефективно лікувати.

На ранніх стадіях онкологічного захворювання можуть бути відсутніми симптоми, які з'являються з ростом пухлини.

Першими проявами хвороби можуть стати:

• невиражені больові відчуття, обумовлені наявністю пухлинного утворення і його впливом на навколишні тканини й органи. Це може бути й почуття дискомфорту, “розпирання”, ниючий, не завжди постійний біль. Діти не завжди можуть адекватно викласти скарги, вони стають неспокійними, порушується сон;

• інтоксикація може проявлятися у погіршенні апетиту (аж до відрази до деяких продуктів харчування), порушенні сну, слабкості, швидкій стомлюваності, зниженні працездатності. Діти стають примхливими, неспокійними;

• можуть з'являтися патологічні домішки (гнійні або кров'янисті) у сечі, калі, мокротинні та інших виділеннях;

• також можуть бути прояви порушень функції органів (запори, проноси, нудота, блювота, порушення ковтання, задишка, кашель тощо).

Із появою подібних симптомів, необхідно негайно звернутися до лікаря! Адже найбільш ефективним є лікування саме на початкових етапах розвитку захворювання.

Правильне і своєчасне лікування деяких хронічних захворювань (наприклад, ерозії шийки матки, хронічні виразки й поліпи шлунково-кишкового тракту) може попередити розвиток раку. Контроль за ефективністю проведеного лікування цих захворювань може виявити онкологічне захворювання на початкових стадіях.

Практично у 98 % випадків рак на ранніх стадіях можна вилікувати. Крім того, лікування на ранніх стадіях може не вимагати таких агресивних методів, як променева терапія, хіміотерапія або значні за обсягом хірургічні втручання.

Бережіть  себе  та  своїх рідних!  Будьте здорові!
Категорія: МЕДИЦИНА | Додав: Nasha-zorya (2019-02-05)
Переглядів: 425 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Наша адреса
Редакція газети "Наша зоря"
вул. Карла Маркса,25
м. Селидове, Донецька обл. 85400



+3-8-06237-7-25-89, 050-034-38-28 nasha-zorya@ukr.net
Мапа
sample map